За четвърта поредна година Годеч беше домакин на Регионалния фолклорен фестивал „Видовденско веселие“. Събитието събра на сцената в центъра на града десетки изпълнители от различни населени места, които представиха богатството на българския песенен и танцов фолклор.
Фестивалът беше открит от зам.-кмета на община Годеч Надя Сотирова, която приветства участниците, ръководителите и гостите и подчерта значението на подобни прояви за съхраняването и популяризирането на българските традиции. С песента „Излел е Дельо хайдутин“ Юлия Василева от Годеч постави началото на четвъртото издание на фестивала „Видовденско веселие“.
В продължение на повече от четири часа на сцената се изявяваха певчески и танцови състави, фолклорни ансамбли, певчески групи и индивидуални изпълнители от различни възрастови групи. Участниците представиха разнообразни фолклорни области и допринесоха за създаването на истински празник на българския дух и традиции.
Изпълненията бяха оценявани от тричленно жури с председател Милен Иванов и членове Беатрис Александрова и Валентин Иванов.
В категория „Фолклорни песни“ I-то място беше присъдено на Женската певческа група „Райски гласове“ към НЧ „Христо Ботев – 1926“ ( с. Райово, община Самоков).
II-то място спечели Детската група за автентичен фолклор „Шопчета“ към НЧ „Заря – 1914“ (гр. Костинброд), а III-тото място бе за Сияна Чолакова от град София.
В категория „Фолклорни танци“ журито отличи с I-ва награда Детска танцова школа и Танцов ансамбъл „Ритмика“ към НЧ „Мелдия - 2012“ (гр. Драгоман).
На II-ро място се класира Танцов състав „Хорце“ към НЧ „Сава Доброплодни – 1956“ ( с. Габровница, община Своге), а III-то място бе присъдено на Клуб по български танци „Гайтани“ (гр. Костинброд).
Специалната награда на кмета на община Годеч получи Фолклорен ансамбъл „Люлин“ (гр. София).






Източник и снимки: Актуален глас

