За четвърта поредна година Годеч беше домакин на Регионалния фолклорен фестивал „Видовденско веселие“

13 преглеждания

За четвърта поредна година Годеч беше домакин на Регионалния фолклорен фестивал „Видовденско веселие“. Събитието събра на сцената в центъра на града десетки изпълнители от различни населени места, които представиха богатството на българския песенен и танцов фолклор.

Фестивалът беше открит от зам.-кмета на община Годеч Надя Сотирова, която приветства участниците, ръководителите и гостите и подчерта значението на подобни прояви за съхраняването и популяризирането на българските традиции. С песента „Излел е Дельо хайдутин“ Юлия Василева от Годеч постави началото на четвъртото издание на фестивала „Видовденско веселие“.

В продължение на повече от четири часа на сцената се изявяваха певчески и танцови състави, фолклорни ансамбли, певчески групи и индивидуални изпълнители от различни възрастови групи. Участниците представиха разнообразни фолклорни области и допринесоха за създаването на истински празник на българския дух и традиции.

Изпълненията бяха оценявани от тричленно жури с председател Милен Иванов и членове Беатрис Александрова и Валентин Иванов.

В категория „Фолклорни песни“ I-то място беше присъдено на Женската певческа група „Райски гласове“ към НЧ „Христо Ботев – 1926“ ( с. Райово, община Самоков).

II-то място спечели Детската група за автентичен фолклор „Шопчета“ към НЧ „Заря – 1914“ (гр. Костинброд), а III-тото място бе за Сияна Чолакова от град София.

В категория „Фолклорни танци“ журито отличи с I-ва награда Детска танцова школа и Танцов ансамбъл „Ритмика“ към НЧ „Мелдия - 2012“ (гр. Драгоман).

На II-ро място се класира Танцов състав „Хорце“ към НЧ „Сава Доброплодни – 1956“ ( с. Габровница, община Своге), а III-то място бе присъдено на Клуб по български танци „Гайтани“ (гр. Костинброд).

Специалната награда на кмета на община Годеч получи Фолклорен ансамбъл „Люлин“ (гр. София).

Източник и снимки: Актуален глас

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук