Днес е Възнесение Господне. Честит Спасовден!

527 преглеждания

На 2 юни, почитаме саможертвата на Ботев и героите на България

Днес българската православна църква почита Възнесение Господне, или Спасовден. Той се отбелязва винаги в четвъртък на 40-ия ден след Великден.

Според Новия завет 40 дни след възкресението си Исус Христос останал на Земята, за да проповядва своето учение и да беседва с апостолите, движейки се между тях като богочовек. 

40 дни след Възкресението Господ Исус се явявал многократно на учениците си. Разяснявал им Светото писание, потвърждавал обещанието си за идването на Утешителя Дух Свети. Всички ученици се убедили, че Исус наистина е възкръснал.

На 40-я ден от Възкресението им се явил за последен път, беседвал с тях и ги извел от града на Елеонската планина, която е на около два километра от Йерусалим.
 
Като се изкачили на планината, Христос вдигнал ръце да ги благослови. Още докато ги благославял се отделил от земята й, подет от облак, се издигнал бавно към небето при своя небесен Отец.

Празникът се нарича и Спасовден, защото с Христовото възнесение завършва и актът на човешкото спасение.

Спасовден е професионален празник на хлебари, шофьори, строители, хотелиери и цветари.

На Спасовден имен ден празнуват Спас, Спасена, Спасимир, Спасимира, Спасияна, Спаска.

Днес в 12:00 ч., в продължение на две минути, сирените в цялата страна с прекъснат вой ще оповестят отдаването на всенародна почит към паметта на Ботев и загиналите за свободата на България. При подаване на сигнала всички пешеходци и пътни превозни средства в страната (с изключение на влаковете) следва да преустановят движението си по улиците и площадите, като останат на място.

По този уникален и впечатляващ начин, цялата страна се покланя пред паметта и саможертвата на великия поет, който загива за свободата на своята родина на 2-ри юни 1876 г. За първи път сирените напомнят със своя сигнал за събитето на този ден през 1948 г. точно в 12:00 часа. Почитта към Христо Ботев се отбелязва още през 1884 г. във Враца и Пловдив, а от 1901 г. се чества официално на връх Вола, където присъстват и оцелели Ботеви четници.

През годините приема различни имена, като от 1993 г. с решение на Министерския съвет на Република България е обявен за Ден на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. 

Екипът на EspressoNews смирено свежда глава пред стореното от героите на България и припомня величавите и незабравими думи на гениалния Ботев:

Тоз, който падне в бой за свобода,

той не умира: него жалеят

земя и небе, звяр и природа

и певци песни за него пеят...

Поклон!

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук