Кметът на Костинброд участва в заседание по Механизма за превенция на отпадането с конкретни предложения

117 преглеждания

На 3 юли, в Министерския съвет се проведе важно заседание на Координационното звено по Механизма за съвместна работа на институциите за предотвратяване на отпадането на деца от образователната система.

Сред активните участници беше кметът на община Костинброд – Трайко Младенов, който изрази категоричната си позиция за засилване на мерките на местно и национално ниво. Кметът Младенов заяви, че в община Костинброд случаите на деца, които не посещават училище, са единични, но въпреки това подчерта необходимостта усилията да продължат с още по-голяма ангажираност. Той предложи въвеждането на по-строги санкции за родители, чиито деца системно отсъстват от училище, както и разработване на модерни дигитални комуникационни кампании, насочени към младите хора – включително активна работа в социалните мрежи. Той също така акцентира върху нуждата от по-модерни и достъпни комуникационни кампании, насочени към младото поколение, дори ако това означава активна работа в социалните мрежи. Кметът съобщи и важна новина за общината – през август в Костинброд ще бъде официално открита новата детска градина „Слънчице“, в която вече са записани над 100 деца. Тя ще отвори врати още в началото на септември и ще осигури качествено образование и равен старт за най-малките жители на общината.

Срещата, инициирана от министър-председателя Росен Желязков и бе посветена на възстановяване на активността по Механизма за съвместна работа на институциите с цел включване и задържане на децата в образователната система. На срещата присъстваха ключови представители на държавата, сред които вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на образованието Красимир Вълчев, областни управители, зам.-областния управител на Софийска област, Таня Иванова, началникът на РУО-Софийска област, Росица Иванова, Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) , представители на НСОРБ и др.

Министър-председателят Росен Желязков изрази решимостта на правителството за незабавна институционална мобилизация, за да не остане нито едно дете извън класната стая. Той напомни, че досегашният механизъм вече е върнал в училище над 75 000 деца и за първи път делът на преждевременно отпадналите деца спадна до около 9%, което поставя България под средното ниво за страните в Европейския съюз. През последните години обаче по този въпрос институциите действат по инерция, доказателство за което е, че предходното заседание на Координационното звено по Механизма се е провело през 2023 година.

Министър-председателят акцентира върху задачите на различните министерства и на областните управители по темата. Всяка област ще има конкретен план за действие, с ясни срокове и ще извършва реален мониторинг на постигането на заложените резултати, като областните управители ще бъдат лично ангажирани с това. Пълна мобилизация ще има и в МВР и областните дирекции на министерството, като задължително ще се проведе национално съвещание по въпроса с конкретни задачи по Механизма. Същевременно в Министерство на труда и социалната политика съвместно с Министерството на здравеопазването стартира национална кампания за превенция на ранната раждаемост. Министерство на регионалното развитие и благоустройството ще осигури редовно обновяване на Националната база данни „Население“, за да има своевременно отразяване на промените по регистрация. Министерство на образованието и науката ще засили мониторинга върху реалната посещаемост на учениците, ще бъде възстановен строгият контрол върху фиктивното записване, което е пряк ангажимент на Регионалните управления на образованието. За координатор по всички дейности е определен вицепремиерът Томислав Дончев, който ще отговаря за взаимодействието между институциите.

Вицепремиерът Томислав Дончев отбеляза, че Механизмът съществува вече осем години, което е доказателство, че не става дума за кампанийно мероприятие. По думите му, за да се постигне неговата максимална ефективност, трябва да има пълен синхрон в работата на различните институции, което означава във всички точки на страната с еднаква интензивност да се прилагат всички набелязани мерки. Трябва да вдигнем темпото и да си гарантираме симетричност на усилията на всички, което ще даде още по-добър резултат, категоричен беше Дончев.

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев акцентира върху ролята на областните управители, кметовете и образователните медиатори.  На дневен реда са също законодателни промени, така че постепенно да се развие концепцията за териториална отговорност на директорите на училища и детски градини. Работата е неблагодарна в краткосрочен план, но погледнато дългосрочно резултатите са видими, затова е важно усилията да продължат, заяви министър Вълчев и добави, че целта е да бъде намален още повече процентът на деца, отпаднали от образователната система. Образованието е най-важният фактор за социално-икономическото ни развитие и за просперитета на всеки един човек, категоричен беше в заключение министър Красимир Вълчев.

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук