Откриха първия завод за рециклиране на строителни отпадъци в България

55 преглеждания

„Главболгарстрой“ официално откри първия в България и Югоизточна Европа завод за рециклиране на строителни отпадъци – мобилната инсталация MOBICCON-PRO. Съоръжението, уникално за нашия регион, е иновационна мобилна инсталация за сепариране и повторно използване на различни видове отпадъчни материали от строителството.

1

На събитието присъстваха множество важни гости, сред които икметът на община Костинброд Трайко Младенов, който изрази подкрепата си за устойчивото строителство и усилията за опазване на околната среда. Той обсъди с министъра на околната среда и водите Манол Генов предстоящото откриване на новите компостиращи и сепариращи инсталации на територията на общината. Младенов сподели и информация за развитието на регионалния център за сортиране на битови отпадъци, който е изграждан съвместно с регионалното депо, управлявано от „Костинброд Еко“.

В контекста на устойчивото развитие кметът Младенов благодари на вицепремиера Томислав Дончев и на министъра на околната среда и водите Манол Генов за отпуснатите средства за Възстановителния център за деца с онкохематологични заболявания в село Опицвет и подчерта значимостта на финансирането за местната общност. В разговора с вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев бяха обсъдени важни инвестиционни проекти в региона, включително нови мащабни инвестиции за град Костинброд.

На събитието присъстваха и други високопоставени гости, сред които: Инж. Камен Пешов, председател на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“, Лауренциу Плошану, вицепрезидент на Европейската федерация на строителната индустрия, както и представители на българския и международен строителен сектор.Сред официалните гости бе и българският еврокомисар Екатерина Захариева, която също подкрепи иновационния проект. Лентата бе прерязана от инж. Камен Пешов и Лауренциу Плошану, които приветстваха гостите и партньорите на пилотния за Югоизточна Европа проект.

MOBICCON-PRO е проектм който бе основно изследователски, но благодарение на усилията на „Главболгарстрой“ и партньорите в европейското начинание, вече се реализира като важен елемент в изграждането на кръговата икономика и иновациите в строителството. Проектът е подкрепен със средства от ЕС по програмата „Хоризонт Европа“ в размер на 9,5 млн. евро и се изпълнява съвместно с български и чуждестранни научни институти.

Инсталацията вече е разположена край София, но поради мобилността си може да бъде използвана в други общини в радиус от 200 км. Интерес към проекта вече са проявили Самоков, Костинброд, Сливница, Монтана и сръбският град Пирот.

2

3

4

5

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук