На 13 ноември, в Информационен център – Костинброд, се проведе поредната регионална среща на Съюза на ловците и риболовците в България за определяне на приоритетите в мандатната програма за периода 2025-2030 година.
Домакин на срещата бе инж. Светослав Георгиев – заместник-председател на ЛРС-София-Запад, а от страна на НЛРС-СЛРБ в регионалната среща участваха председателят на Националната организация инж. Васил Василев, главният секретар Даниел Тошков, управителят на фирма „Сокол-БЛРС“ инж. Любомир Стефанов и представители на сдружения от региона и страната.
Кметът на община Костинброд Трайко Младенов посрещна присъстващите на дискусионната сбирка и поздрави всички, заявявайки, че винаги са добре дошли на територията на общината, не като гости, а като приятели. Подчерта необходимостта от подобни срещи и решения относно приоритетите и функционирането на съюза и сдруженията в него. Кметът сподели радостта си за възможността регионалната среща да се проведе на местна територия и подчерта, че в лицето на община Костинброд винаги могат да разчитат на надежден партньор.
Темите, засегнати на провелата се среща, включваха основни параметри и бъдещи промени за ловното стопанство и спортния риболов, като част от тях са:
- Функциониране на Националната програма за разселване на дивеч, съгласно новите основни положения, приети от Общото събрание на НЛРС-СЛРБ през 2023 година;
- Актуалните проблеми, свързани с функционирането на Националната програма;
- Основните проблеми, които възпрепятстват по-ефективното извършване на ловностопанската дейност в сдруженията;
- Необходими законодателни промени за по-ефективна борба с бракониерството;
- Научни изследвания и мониторинг на мигриращите видове птици, обект на лов в България;
- Препоръки за подобряване на съвместната работа с фирма „Сокол-БЛРС“ ЕООД;
- Организационна дейност;
- Спортно-състезателна дейност;
- Култура и духовност;
- Работа с подрастващото поколение.
Съюзът на ловците и риболовците в България се нарежда сред най-старите ловни организации в Европа. Неговата дейност е насочена към увеличаването, разнообразяването и закрилата на дивеча в страната. Вече 120 години организираните съюзни членове са верни на традициите и идеалите на предците си, на техните завети. Хуманизъм, добродетелност, дълг и чест витаят в редиците им.
От 1898 година в България съществува организация, която от край време живее пълноценно, като спазва един основен принцип: „Природата не е храм, а работилница и в нея човекът е работник“. Първият ловен конгрес се е състоял от 6 до 9 август 1898 година в София. Делегатите на 66 ловни дружества в страната поставят основите на Ловния съюз в България. Той е естествен завършек на един процес, започнал непосредствено след Освобождението на страната през 1878 година.