Заключителна пресконференция по проект № BG-RRP-4.020-0272 „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в НЧ „Развитие – 1933“, с. Чибаовци, община Костинброд“

155 преглеждания

По Националния план за възстановяване и устойчивост

На 24-ти юни 2026г., в Информационен център-Костинброд, се проведе Закриваща пресконференция по повод приключването на проект № BG-RRP-4.020-0272 „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в НЧ „Развитие – 1933“, с. Чибаовци, община Костинброд“, по процедура BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт.

Общият бюджет на проекта възлиза на 301 569,45 евро, от които:

248 373,31 евро – безвъзмездна финансова подкрепа от Европейския съюз - NextGenerationEU;

48 700,65 евро – национално финансиране от бюджета на Република България; и

4 495,49 евро – собствено финансиране

В хода на събитието беше представена подробна информация за постигнатите цели и резултатите на проекта. Обсъдиха се всички изпълнени дейности като се обърна внимание на основната цел, а именно реализирането на мерки за енергоспестяване, предписани в обследването за енергийна ефективност на сградата на Народно читалище „Развитие – 1933“, село Чибаовци.

В резултат на изпълнените дейности сградата повиши своята енергийна ефективност от клас „G" до клас „А", като бяха постигнати значителни енергийни спестявания, намаляване на емисиите на парникови газове и подобряване на условията за провеждане на културни и обществени дейности.

Подчертаха се още ползите от проекта и постигнатите ефекти, сред които са значителното намаляване на енергопотреблението; Намаляването на разходите за експлоатация и отопление; Подобрените условия за провеждане на културни дейности; и Намаляването на въздействието върху околната среда.

Споменаха се и реализираните подобрения – част от изпълнените мерки са осъществени с по-добри технически характеристики от първоначално заложените, което води до допълнителни икономии на енергия и по-добри експлоатационни характеристики на сградата.

По време на закриващата пресконференция заместник-кметът на община Костинброд – инж. Теодора Гогова, изрази благодарности към изпълнителите за пълноценното сътрудничество и към всички работещи по проекта за постигнатите резултати. Инженер Гогова не пропусна да открои значимостта и множеството приноси, които всяко от местните читалища влага в развитието на общността ни, споменавайки че именно в тези културни средища на община Костинброд кипи живот, възпитават се ценности и се ражда изкуство. Пожела на всички културни дейци, на настоятелството на читалището и жителите на селото да поддържат сърцато обновените пространства, развивайки културната дейност в общината.

Заместник-кметът подчерта, че проектът е един от най-успешно реализираните, и наред с внедряването на енергийните мерки, са напълно обновени санитарните възли и покривът на читалището, което допринася за ефективните резултати и ползите от реновацията.

На пресконференцията присъстваха още заместник-кметът на община Костинброд – инж. Габриела Трайкова, кметове на населени места в общината, представители на фирмата-изпълнител и на читалищното настоятелство, жители на село Чибаовци и общината и служители на общинска администрация-Костинброд.

Този проект е още една стъпка към развитието на културната дейност в община Костинброд и повишаването на енергийната ефективност и устойчивост на сградния фонд. С облагородяването на инфраструктурата, община Костинброд остава ангажирана със защита на интересите на своите жители, влагайки в устойчивото развитие на общината.

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук