102 семейства са преминали през Възстановителния център за деца с онкохематологични заболявания

165 преглеждания

Проектът е по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”

На 23 април 2024 г., в сградата на Възстановителния център за деца с онкохематологични заболявания в с. Опицвет, община Костинброд, се проведе заключителната пресконференция, отчитаща резултатите от дейностите на Центъра. Проектът е по програма “Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи”, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. Реализирането на дейността стартира през 2020 г., с подписването на Договор за изпълнение на проект на стойност 1 316 649 евро (2 575 102, 11лв), валиден до края на април 2024 г.

Заместник-кметът на община Костинброд – Александър Ненов откри пресконференцията, като заяви подкрепата на общината и удовлетвреността от постигнатите резултати: „Щастлив съм, че успяваме да работим съвместно и сплотено със Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ и всички, подкрепящи дейността на Възстановителния център институции. Благодарение на проекта, вече четири години Възстановителния център помага на деца и техните семейства. С някои от тях съм се срещал и разговарял, и се радвам, че се чувстват толкова добре тук и че успяваме да им помагаме.“

“Всяка година в България между 150 и 200 деца, на възраст от 0 до 18 г., се разболяват от рак. Лечението е тежко и може да продължи от 6 месеца до 2 години, а при някои деца - и цял живот. Спецификата на лечението води до социална изолация на децата и младежите. Шансът за постигане на пълно възстановяване е съпроводен от
нуждата за полагане на адекватни и навременни грижи за предотвратяване на социалните рискове, които болестта и лечението носят.”, казва Маргарита Борисова, която е част от екипа на центъра.

Вече близо четири години, единственият в България и на Балканите Възстановителен център, предоставя услуги за деца, преборили рака и за техните семейства. Отчет за изпълнените дейности и постигнатите резултати представи в своята презентация г-жа Борисова:

Дейност 1 - Сформиране на екип за управление на проекта - от страна на община Костинброд е създаден екип с необходимите компетенции за изпълнение на проекта;

Дейност 2 - Проучване на добри практики и обмяна на опит с рехабилитационни центрове за деца с различни заболявания, включително рак, в Норвегия и Италия - осъществени са посещения на два европейски центьра с подобна дейност - Dynamo Сатр в Италия и Montebellosenteret в Норвегия;

Дейност 3 - Изготвяне на стратегия, методология и програми за предоставяне на услугата "Възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания" - разработени са стратегия, методология и програми за работа с различните групи потребители на услугата: деца, тийнейджъри, братя и сестри, цялото семейство и семейства, загубили дете;

Дейност 4 - Обучение на персонала - начално и надграждащо - проведени са едно въвеждащо и три надграждащи обучения на екипа;

Дейност 5 - Предоставяне на услугата "Възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания" - Екипът на центъра включва психолози, психотерапевти, арт-терапевти, спортен аниматор и социален работник. На възползвалите се 102 семейства са предоставени следните услуги:

- настаняване в комплекс от седем еднофамилни къщички, ползване на помещения в административната сграда, столова и собствена кухня, басейн и спортен центьр;

- закуска, обяд и вечеря, приготвени на място; топли напитки и фрешове;

- индивидуални и групови психологически консултации, психотерапия;

- различни терапевтични практики;

- творчески и спортни занимания.

Изготвен е обстоен и прецизен анализ и оценка на потребността от иновативната услуга „Възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания".

Дейност 6 - Публичност и информираност - осигурени са чрез редица публикации в електронни, печатни и онлайн медии, поддържан и регулярно обновяван уеб сайт, проведени четири пресконференции - в началото, в средата и в края на срока за изпълнение на проекта, изработени и разпространени 6000 брошури.

Дейност 7 - Одит на проект Възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания - на всеки отчетен шестмесечен период са изготвени междинни одити, които са седем на брой и два окончателни одитни доклада.

Що се отнася до изпълнените индикатори по проекта, те са следните:

- Разработена методика за предоставяне на услуги на деца с онкохематологични заболявания - 1 брой;

- Брой семейства, ползващи услугите на центъра за рехабилитация на деца с онкохематологични заболявания - от услугите са се възползвали 102 семейства;

- Процент на семейства (ползващи услугите на центъра за деца с онкохематологични заболявания), удовлетворени от предоставяните услуги - Получената обратна връзка показва почти 100% удовлетвореност на потребителите от предоставяните в центъра услуги;

- Брой лица от страна на бенефициента, участващи в добри практики и обмяна на опит със страни донори - 3 лица;

- Брой персонал, зает във „Възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания" - 43 лица.

Престоят и всички услуги, които се предоставят в центъра, са напълно безплатни за децата и техните семейства, благодарение на изпълнение на Договор за безвъзмездна финансова помощ Nº Д03-15/12.06.2020 по проект Nº BGLD-1.004-0001 „Възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания" по Програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвими групи", финансиран от ФМ на ЕИП 2014-2021 г. с бенефициент Община Костинброд.

От основно значение е подкрепата за децата и родителите в психологически и социален аспект. След приемането на болестта като част от живота на семейството, родителите инвестират цялата си енергия в борба със симптома. В процеса на емоционална и психологическа подкрепа е важно те да могат да снемат родителския страх, да дадат възможност на себе си и на детето си да задоволят лични потребности. Да се замени нездравата симбиоза с естествената за възрастта на детето самостоятелност.

Братята и сестрите на деца с онкохематологични заболявания - при тази група се наблюдават трайни емоционални последици, свързани с емоционални блокажи, завишено чувство на вина, гняв, срам. Необходима е активна работа с братята и сестрите, които са пряко засегнати от случващото се в семейството. Тези деца имат нужда от активна индивидуална и/или групова психологична и психотерапевтична подкрепа, арт-терапия, социална подкрепа, трудова и рекреационна терапия.

Семействата, загубили дете, получават специално внимание, защото преминават през най-травматичното преживяване за един човек и имат нужда от подкрепа в процеса на скърбене и траур.

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук