Кемперите вече заплащат е-винетка, а не тол такса

315 преглеждания

Съгласно измененията и допълненията в Закона за пътищата

От 13 февруари всички кемпери, независимо от общата им технически допустима максимална маса, ще плащат електронна винетка. До момента ако къмпинг автомобили от категория М1 са под 3.5 тона, трябваше да имат винетка, а ако са над 3.5 тона да платят тол такса. Съгласно измененията и допълненията в Закона за пътищата, обн. ДВ, бр. 13 от 13.02.2024 г., къмпинг автомобилите от категория М1, посочена в свидетелството за регистрация на пътното превозно средство, вече дължат винетна такса, независимо от общата им техническа допустима техническа максимална маса.

Припомняме, че цените на електронните винетки за леки автомобили до 3.5 тона, както и за прикачени към тях ремаркета или каравани, е без промяна през 2024 г. Годишната е 87 лв., тримесечната – 48 лв., месечната – 27 лв., а седмичната - 13 лв. Без промяна е и цената на уикенд винетката – 9 лв.

Отделна е-винетка за ремарке или каравана се купува само ако при прикачването им към лекия автомобил общото им тегло надхвърля 3.5 тона. Електронната винетка за лекия автомобил и за ремаркето/караваната може да бъде с различна продължителност според необходимостта. Например винетката за лекия автомобил може да е годишна, а за ремаркето или караваната да е месечна, седмична или с друга продължителност в зависимост от предпочитанията на шофьора.

Националното тол управление апелира потребителите при купуване на е-винетка да използват сайта www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страната. Терминалите за самотаксуване са 461. Електронни винетки може да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция „Пътна инфраструктура“.

При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата такса за съответния автомобил.

Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

Източник: АПИ, Снимка: pixabay.com

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук