Национален младежки конкурс на НСОРБ „Аз за моята община“ 2025

129 преглеждания

През 2025 г. мотото на конкурса е „Mоят глас за европейска промяна“

Националното сдружение на общините в Република България обявява третото издание на Националния младежки конкурс „Аз за моята община“, посветен на активната роля на младите хора в развитието на местните общности.

Конкурсът се организира по повод 12 октомври – Ден на българската община и местното самоуправление. Целтаму е да насърчи активното включване на младите хора в обществения живот на местно ниво, да ги стимулира да участват с креативни идеи в развитието на своите населени места, както и да ги запознае с предизвикателствата и трудностите, които преодоляват в процеса на своята работа кметовете, общинските съветници и служителите в общините. Конкурсът е насочен към младежи на възраст от 15 до 29 години (съгласно §1, т.1 от Закона за младежта), които са ученици, студенти и работещи.

Общините могат да станат част от информационната кампания на НСОРБ за конкурса, да стимулират младите хора в общината да участват активно, да поемат ангажимент за реализиране на класирано предложение, в случай, че е получено от жител на съответната община, да участват със свой принос за обогатяване на наградния фонд.

ТЕМА НА КОНКУРСА ЗА 2025 г.

През 2025 г. мотото на конкурса е „Аз за моята община: моят глас за европейска промяна“ и има за цел да насърчи младите хора да споделят конкретни примери от своите населени места, където реализирането на проекти с европейско финансиране е довело до видими промени и подобрения в средата и качеството на живот за гражданите.

Институционален партньор на тазгодишното издание на инициативата е Представителството на Европейската комисия в България.

Националният младежки конкурс на НСОРБ през 2025 г. насърчава младите хора в страната да видят и оценят реалната подкрепа за обществото от изпълнението на общински проекти, подкрепени от европейските фондове, като дадат личната си оценка чрез конкретни примери.

Участващите в конкурса идеи трябва да са свързани с усилията на местните власти да комуникират ползите от европейското финансиране със своите съграждани.

Участниците в конкурса трябва да обмислят, разпишат и представят в предпочетен от тях формат конкретни истории и примери за подобрено качество на живот в техните населени места, да покажат реалната полза и човешкото лице на европейското финансиране.

Те могат да опишат/снимат или разкажат чрез видео как например топлият обяд и асистентската подкрепа поддържат живота на възрастните им съседи, как новите пътища улесняват достъпа, как споделените пространства създават нови възможности за социализация, как интерактивните кабинети в училищата правят обучението по-интересно, как новото улично осветление подобрява безопасността, как общественият транспорт става по-ефективен или как културният живот в града се обогатява с нови инициативи. С тези истории насърчаваме младите хора да покажат своята гледна точка за реалната полза и човешкото лице на европейското финансиране, като подчертаят неговото значение за развитието на местните общности.

УСЛОВИЯ ЗА УЧАСТИЕ

Право на участие в конкурса имат младежи на възраст от 15 до 29 г. включително (съгласно §1, т.1 от Закона за младежта), които са ученици, студенти или работят.

Участието в конкурса може да бъде индивидуално или в екип.

Участието в конкурса е доброволно.

Участниците в конкурса следва да изпратят изложение на своята проектна идея (с текст, видео, презентация или др.), в съответствие с условията на конкурса, в електронен формат по електронна поща на НСОРБ: konkurs@namrb.org

Предложенията за участие в конкурса се подават на български език.

Срок за получаване на предложенията: 30 август 2025 г.

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КОНКУРСНИТЕ ПРЕДЛОЖЕНИЯ:

Релевантност на историята:

1. Историята трябва ясно да показва ползите от европейското финансиране в контекста на местната общност;

2. Трябва да бъде фокусирана върху конкретен проект или инициатива на конкретна община, реализирани с финансиране от ЕС.

Субективен елемент:

1. Историята трябва да включва лични свидетелства и примери, които подчертават човешкото лице на европейската подкрепа;

2. Може да бъде разказана през погледа на конкретен гражданин, група граждани или потребители на обновена с европейските средства общинска услуга;

3.Трябва да описва реални промени в живота на хората благодарение на изпълнението на проекта.

Оригиналност и креативност:

1.Историята трябва да бъде достоверна, вдъхновяваща и да предлага нов поглед върху ползите от европейското финансиране;

2. Креативно представяне на информацията чрез текстове, снимки, видеоклипове и др.

Яснота и структура:

1. Историята трябва да бъде добре структурирана и лесно разбираема;

2. Ясно и логично представяне на основните точки и заключения.

Влияние и значимост:

1. Историята трябва да подчертава значимостта на проекта за местната общност;

2. Да показва дългосрочните ефекти и устойчивостта на постигнатите резултати.

Допълнителни насоки:

Рамкиране: Кандидатите трябва да предоставят достатъчно контекст за проекта и неговото значение за общността.

Документация: Включване на снимки, документи или други материали, които подкрепят историята.

Интервюта и цитати: Включване на интервюта с участници в проекта или цитати от засегнатите лица.

Изисквания към представянето на проектите:

Текстови файл:

Оптимален обем на разработката – до 10 страници;

Резюме на проекта (до 2 стр.);

Шрифт: Times New Roman, размер 12;

Кратка информация за финансиращия механизъм, по който е реализиран представеният проект.

Видео:

Продължителност до 5 минути;

Големина на файла – до 200 MB;

Формат: MP4, MOV, AVI;

Съотношение – 720p (препоръчително 1080p).

Презентация:

Обем – до 20 страници;

Формат: PDF, PPT/PPTX.

Бонус точки ще бъдат присъждани на предложения с видеа и снимково съдържание.

ЖУРИ

Комисия от четирима представители на НСОРБ и един представител на Представителството на ЕК в България.

ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСА

Всички постъпили предложения за участие ще бъдат селектирани в категориите:

Ученици;

Студенти;

Работещи младежи;

Колективни участници/група.

ВАЖНО! Няма да бъдат разглеждани проекти на лица под 15 и над 29 години (извън определението съгласно §1, т.1 от Закона за младежта).

НАГРАДИ

В Националния младежки конкурс „Аз за моята община: моят глас за европейска промяна“ ще бъде разпределен награден фонд от 5 000 лв. По една награда от 1 000 лв. ще бъде връчена на победителите във всяка от категориите. Ще бъдат присъдени и две поощрителни награди по 500 лв. Победителите ще бъдат обявени на интернет страницата на НСОРБ. Наградите ще бъдат връчени на специална церемония в рамките на Годишната среща на местните власти през месец октомври 2025 г.

За допълнителна информация:

Йоана Бончева – отдел „ПР, комуникации и издания“ на НСОРБ, y.boncheva@namrb.org

EspressoNews

Последвайте EspressoNews във Фейсбук