На 15 май 1990 г. светът на изкуството става свидетел на историческа продажба – картината „Портрет на д-р Гаше“ на Винсент ван Гог е продадена на търг в аукционната къща Christie's в Ню Йорк за рекордните $82,5 милиона. Това е най-високата сума, плащана дотогава за произведение на изкуството на търг, надминавайки предишния рекорд от $53,9 милиона за „Ириси“ на същия художник.
След продажбата, картината е закупена от японския магнат Рьоей Сайто, който по-късно предизвиква сензация, заявявайки, че желае да бъде кремиран заедно с произведението. Въпреки това, след смъртта му през 1996 г., това не се случва. Картината преминава през ръцете на австрийския инвестиционен мениджър Волфганг Фльотл и в крайна сметка попада в частна европейска колекция, където остава и до днес, далеч от публичното око.
„Портрет на д-р Гаше“ изобразява д-р Пол-Фердинанд Гаше, лекар и приятел на Ван Гог, който се грижи за художника през последните месеци от живота му в Овер-сюр-Оаз. Портретът, създаден 1890 г., месеци преди смъртта на Ван Гог, е считан за едно от най-силните му психологически изследвания. В него д-р Гаше е представен с меланхолично изражение, опрян на ръката си, с лилава дигиталисова билка на масата — символ на неговата професия и на емоционалното състояние на художника. Картината е известна в два варианта, които лесно се отличават. По-обработеният вариант и считан за първи, е този, който е продаден за рекордната сума, а другият се съхранява в парижкия музей Орсе. След смъртта на Ван Гог, първият вариант на картината става собственост на сестра му Вилемина, докато вторият остава у д-р Гаше.
Вилемина продава своята картина през 1907 г. на частен колекционер и по-нататък нейните собственици неколкократно се сменят. През 1911 г. попада в Щеделския художествен институт и галерия. През 1937 г. по време на кампанията на нацистите за отстраняване на така нареченото изродено изкуство картината е конфискувана и по-късно продадена на търговец на картини от Амстердам, който от своя страна я продава на нов собственик. Този нов собственик, бягайки от войната, я носи в САЩ. По-късно картината често е показвана в Музей на изкуството „Метрополитън“ и така до 1990 г., когато е продадена на японския магнат. Запазеният от д-р Гаше вариант е дарен от неговите наследници през 1940 г. на френския национален музей.
„Портрет на д-р Гаше“ остава символ на страстта, болката и гения на Ван Гог, както и на сложната съдба на неговото изкуство. Днес, повече от три десетилетия по-късно, тази картина продължава да вълнува колекционери, историци и любители на изкуството по целия свят.
На 15 май отбелязваме и Международния ден на семейството. Денят е учреден през 1993 г. от Генералната Асамблея на ООН и отразява значението, което международната общност отдава на семействата.
![]() |