На 20 май отбелязваме Световния ден на пчелите. Ден, посветен на осъзнаването на тяхната изключителна роля за опазване на околната среда и осигуряване на продоволствената сигурност. Празникът е обявен от ООН през декември 2017 г. с пълен консенсус от 115 държави, включително всички членки на Европейския съюз.
Изборът на 20 май не е случаен, на тази дата през 1734 г. е роден словенският пчелар Антон Янша, пионер в съвременното пчеларство и основоположник на модерната пчеларска наука. Неговите изследвания върху размножаването на пчелите и организацията на пчелните семейства са заложили основите на съвременните пчеларски практики.
Пчелите не само произвеждат мед, но и опрашват около 80% от растенията, зависими от насекоми за размножаване. Това включва множество плодове, зеленчуци и цветя, които са основна част от човешката храна. Без тях, много от тези растения биха изчезнали, което би довело до сериозни последици за екосистемите и човешкото общество.
През последните години пчелите и други опрашители са изправени пред сериозни заплахи, включително загуба на местообитания, замърсяване, климатични промени и употреба на пестициди. Тези фактори водят до намаляване на популациите им, което поставя под риск глобалното биоразнообразие и продоволствената сигурност.
Тази година темата на Световния ден на пчелите е „Вдъхновени от природата, за да ни нахранят всички“ („Bee inspired by nature to nourish us all“). Тази тема подчертава критичната роля на пчелите и другите опрашители за глобалната продоволствена сигурност, опазването на биологичното разнообразие и възстановяването на екосистемите. Тя акцентира на необходимостта от устойчиви и природосъобразни земеделски практики, които да създадат условия за процъфтяване на пчелите и други опрашители.
На 20 май е Международният ден на метрологията. Той е избран в знак на почит към годишната от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави.
![]() |
Снимка: Wikipedia.org